Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2900 - Dřevěnky na Borku - Třinec

Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci nás požádala o vytvoření Turistické známky. Co vy na to, sběratelé, zavzpomínáte na nedávnou historii bydlení lidí z průmyslového podniku, kterým se na Třinecku přezdívalo kovozemědělci?

Dřevěnky na Borku v Třinci jsou součástí projektu: Těšínské Slezsko-společná historie dřeva, železa a lidí. Najdete zde dva přízemní roubené domy z roku 1878 s hospodářským zázemím a zahradou, které jsou zapsány na seznamu kulturních památek. V prvním je expozice, která prezentuje bydlení dělníků Třineckých železáren v období od 20. let 20. století po současnost, kdy v roce 2018 objekt opustili poslední nájemníci. Roubený dvoutraktový dům na zděné podezdívce tvoří čtyři totožné bytové jednotky se samostatným vstupem, z nichž dva jsou opatřené krytou verandou. Každý byt byl samostatnou uzavřenou jednotku s vlastním venkovním příslušenstvím (samostatná kůlna, tzv. šopa z prken se skladem dřeva a uhlí, chlév a suchý záchod). K bytům patřila také zahrádka pro pěstování zeleniny a brambor a chov drobných hospodářských zvířat, sklep pod předsíní a komorou a jedna čtvrtina půdy oddělená od ostatních přepážkou. Druhý dům slouží jako zázemí s recepcí a toaletami pro návštěvníky. Dřevěnky budou přístupné v sezóně (květen – září) o víkendech, jinak po domluvě. Turistická známka by byla také k dispozici v Muzeu třineckých železáren a Města Třince.


Informace
No.:
2900

Stát:
Česká republika

Kategorie:
Skanzeny a muzea

Poloha:
49.687012 18.668045

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2900 - Dřevěnky na Borku - TřinecProdejní místa
Muzeum Třineckých Železáren, Frýdecká 387, Třinec


*) jsou označeny povinné položky
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek