Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2687 - Jezero Most

Jezero Most je rozsáhlá vodní plocha o rozloze 309 hektarů (jde o druhé největší jezero v ČR), hloubka vody v některých místech dosahuje až 73 metrů.
Jezero Most vzniklo v místech, kde původně stávalo historické město Most, které bylo ve druhé polovině dvacátého století kvůli zásobám uhlí nacházejících se pod městem zbouráno a v novém tisíciletí byla vytěžená jáma zaplavena vodou. Jeho napouštění trvalo 6 let a loni v září se jezero otevřelo veřejnosti.
Voda v jezeře se vyznačuje vysokou průhledností až 8 metrů a velkou čistotou, jedná se tedy o ideální místo pro potápění. Významný vliv na kvalitu vody má druhové složení rybí osádky, vyskytuje se zde 8 druhů ryb včetně dravých, jako jsou štiky a sumci. Nebývalá velikost území skýtá prostor pro koupání a rekreaci, zónu pro lodní dopravu a bezmotorové vodní sporty a klidovou zónu pro rozvoj místní fauny a flóry – jde o jedno z nejvýznamnějších zimovišť ptactva v Česku.
V současnosti jsou již kolem jezera vybudované kamínkové pláže, pláže pro psy, plovoucí mola pro vstup do vody, parkoviště a dětské hřiště. Břeh lemuje 9 kilometrový okruh pro pěší či běžce a v okolí vedou cyklostezky.


Informace
No.:
2687

Stát:
Česká republika

Kategorie:
(nezařazeno)

Poloha:
50.539758 13.646283

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2687 - Jezero MostProdejní místa
Návštěvnické centrum Turistických známek, Rýmařov
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Vratislav Blažek
Vratislav Blažek
TN 2687
Zde je nedostupná,pouze na objednání v IC Rýmařov.
Turistická známka i razítko jsou v Mostě dostupné v IC u radnice.
 
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek