Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2798 - Kostel sv. Jakuba Většího, Jihlava

Jedná se o největší jihlavský kostel, vysvěcený již roku 1257. Jeho dvě věže jsou zdaleka viditelnou dominantou města. Tento trojlodní halový kostel s dlouhým presbytářem a dvěma věžemi v průčelí uchovává ve svém interiéru několik jedinečných artefaktů – překrásnou sochu sv. Kateřiny z doby kolem roku 1400, pozdně gotické plastiky sv. Jakuba a Boha otce nebo například jednu z nejstarších soch Piety ve střední Evropě, z doby kolem roku 1340, která se nachází v barokní kapli Bolestné Panny Marie. Počátkem 14. století byla postavena 63 metru vysoká severní věž, která slouží jako vyhlídková věž dodnes. Přibližně o sto let později byla postavena věž jižní – zvonová. Zakrátko však musela být o celých 9 metrů snížena, neboť se vlivem nestabilního podloží začala vyklánět od své osy. V roce 1563 byl do věže zavěšen zvon, tradičně nazývaný Zuzana. Je druhým největším zvonem na Moravě (hned po Olomouci) – je vysoký 1,82 metru a váží 7086 kg.
V současné době jsou krovy kostela po rozsáhlé rekonstrukci. Byly zde zhotoveny pochozí lávky a nové osvětlení. Prohlídky zahrnují návštěvu unikátních interiérů, historických krovů a také věže kostela sv. Jakuba Většího.


Informace
No.:
2798

Stát:
Česká republika

Kategorie:
Církevní památky

Poloha:
49.395149 15.593377

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2798 - Kostel sv. Jakuba Většího, JihlavaProdejní místa
Kostel sv. Jakuba Většího, Jihlava


*) jsou označeny povinné položky
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek