Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2736 - Lázně Kyselka - Bílina

O léčivé minerální vodě v Bílině jsou první zmínky již v 16.století, její větší využití však nastalo až v roce 1712, kdy kněžna Eleonora z Lobkovic nechala vyčistit zdejší prameny. Lékaři už tehdy doporučovali Bílinskou kyselku při onemocnění dýchacích cest, ledvin a močových cest, také při revmatismu, záduše a v neposlední řadě při poruchách nervového systému. Bílinská kyselka se tehdy stáčela do hliněných džbánků, které byly zalévány voskem, baleny do beden a rozesílány do okolí i do zahraničí.
Na konci 19. století byl vybudován neorenesanční lázeňský komplex, který tvoří stáčírna, inhalatorium a hlavní budova lázní. Bílina se tak stala vyhledávaným lázeňským městem. O proslulosti bílinských lázní svědčí i známá jména jejich návštěvníků jako např. Karel Havlíček Borovský, Johann Wolfgang Goethe, Ludwig van Beethoven nebo slavný přírodovědec a cestovatel Alexander von Humboldt.
V současnosti jsou lázně mimo provoz. V provozu je zrekonstruovaná stáčírna minerální vody, která je kulturní památkou. Pro veřejnost je od dubna do října otevřená hlavní část Inhalatoria, kde je možnost ochutnat Bílinskou kyselku přímo z pramene. K lázeňskému areálu náleží také park, který nabízí sportovní, kulturní a společenské vyžití.


Informace
No.:
2736

Stát:
Česká republika

Kategorie:
(nezařazeno)

Poloha:
50.542298 13.759671

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2736 - Lázně Kyselka - BílinaProdejní místa
Informační centrum, Břežánská 50/4, Bílina


*) jsou označeny povinné položky
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek