Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2807 - Muzeum lyžování Dolní Branná čp.1

Obec Dolní Branná je vstupní bránou do Krkonoš a leží na příjezdové cestě z Prahy do lyžařského střediska Špindlerova Mlýna. Nejstarší zachovalou památkou v Dolní Branné je historická roubenka č.p.1 pocházející z roku 1747, z období pozdně barokního lidového baroka, kterou obec proměnila z chátrající ruiny v Muzeum lyžování. Krásná budova prošla kompletní rekonstrukcí a umožnila vznik zajímavého muzejního stavení o třech podlažích včetně suterénu, sklepa a chléva, který byl upraven do podoby muzejní kavárny.
Expozice je věnována celoživotní sbírce skijáckých, sáňkařský a bruslařských artefaktů, které s láskou a zájmem pečlivě shromáždil a opečovával kantor a trenér lyžařů – místní občan Aleš Suk. Hlavní výstavní sál je doménou historického vývoje bílých sportů. Najdete zde přes tisíc originálních exponátů místních výrobců vyrábějících zimní výzbroj a výstroj pro skijáky, bruslaře, sáňkaře, bobisty, hokejisty, rychlobruslaře i obyčejné smrtelníky – zimní turisty. Co kousek, to nádhera – fortelné botky nevyjímaje. Nelze nezmínit obzvláště bohatou kolekci lyžařského mazání a vosků. Vystaveny jsou stovky mazadel – výrobky 140 firem ze tří kontinentů. Mezi exponáty vynikají jak vzácné historické kousky, tak blyštivé trofeje a ukázky výzbroje a výstroje, ve kterých závodili a získávali medaile např. Bohumil Hanč, Eva Samková, Květa Jeriová či Michal Krčmář. Navštívíte-li muzeum v zimních měsících, můžete využít možnost zapůjčení historické lyžařské výzbroje a vyzkoušet ji na svahu za muzeem.


Informace
No.:
2807

Stát:
Česká republika

Kategorie:
Skanzeny a muzea

Poloha:
50.591057 15.591556

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2807 - Muzeum lyžování Dolní Branná čp.1Prodejní místa
Muzeum lyžování Dolní Branná čp.1


TIC, Svatopetrská 173, Špindlerův Mlýn


Regionální turistické informační centrum, Krkonošská 8, Vrchlabí
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

René Pietschmann
René Pietschmann
TN
Nálepka dostupná v muzeu. Otevřeno mají zatím jen v sobotu 9-12 = 13-17hod.
 
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek