Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2697 - Nevřeňské POD ZEMÍ

V Nevřeni se nachází unikátní dochovaný hlubinný důl, kde se na konci 19. století těžil kaolin, resp. kaolinická arkóza, kterou bílí havíři pracně dobývali 27 let. Za tuto dobu zde vytvořili impozantní prostor- dechberoucí labyrint chodeb a sálů místy vysokých až 12 metrů. Důl je unikátní z několika důvodů – kaolin pro výrobu porcelánu se zde totiž těžil hlubinnou metodou a podzemní štolou dokonce jezdila úzkokolejka. Do lomu, jehož stěny mají bílou barvu, sestoupíte po schodišti. Důl má v hloubce několika desítek metrů až 500 metrů podzemních chodeb, ve kterých je stálá teplota kolem deseti stupňů. Donedávna se dalo do tohoto kaolinového dolu vlézt jen tajně – betonovou rourou. V červnu 2019 bylo Nevřeňské POD ZEMÍ zpřístupněno veřejnosti a od té doby se těší veliké oblibě a návštěvnosti. Komentovaná prohlídka trvá necelou hodinku a dozvíte se při ní spoustu zajímavostí o dobývání kaolinu, jeho zpracování a využití. http://www.centrumcaolinum.cz/cs/


Informace
No.:
2697

Stát:
Česká republika

Kategorie:
Technické památky

Poloha:
49.828036 13.281202

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2697 - Nevřeňské POD ZEMÍProdejní místa
Centrum Caolinum Nevřeň
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Vratislav Blažek
Vratislav Blažek
TN + TZ 2697
Místo určitě stojí za návštěvu!!!Jedná se o jediný kaolínový důl v ČR otevřený pro veřejnost. Od Caolinového Centra je to ke vstupu cestou lesem příjemná procházka trochu do kopce, za cca. 20-30 minut to musí zvládnout každý i děti. Vstupné 150,-Kč,obětavá paní průvodkyně,opravdu přes hodinu jste v podzemí,kde je cca. 10°C. Doporučuji lepší boty trekovky a alespoň něco s dlouhým rukávem. TZ ani TN ještě bohužel v Caolinovém Centru neměli,i když v aktualizacích psali,že je již vyrobena!Razítko mají!
 
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2023 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek