Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2678 - Pražské náplavky

Dříve překladiště kmenů z hlubokých šumavských lesů, sklad písku i ledu či svérázná osada pražských plavců a vorařů. Dnes společensky nejživější nábřeží řeky Vltavy v centru Prahy. Návštěvníkům se zde naskýtá překrásný výhled na panorama Hradčan a Petřína. Pražské náplavky tvoří součást Pražské památkové rezervace a v současné době hojně slouží nejen k lodní dopravě, ale též k volnočasovým aktivitám a k pořádání kulturních akcí.
Náplavky byly v posledních letech citlivě zrekonstruovány – hlavní město nechalo opravit dvě desítky „kobek“ na Rašínově a Hořejším nábřeží, které dříve sloužily pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dlouhé roky byly nevyužité a snad si jich ani sami Pražané nevšímali, neboť vchody do nich byly kamenné a téměř splývající s okolím. Dnes v nich jsou kulturní prostory, pobočka knihovny, kavárny, ale i wc. Všechny kobky mají nové skleněné otáčivé dveře – sklo má elipsovitý tvar a jejich otevírání řídí čidla a motor. Nově opravené kobky dávají náplavkám tolik potřebné zázemí pro návštěvníky. Praha se tak zařadila po bok evropským metropolím, které proměnily s pomocí architektů nábřeží svých řek v centrum společenského života. https://prazskenaplavky.cz/novekobky


Informace
No.:
2678

Stát:
Česká republika

Kategorie:
Technické památky

Poloha:
50.070696 14.412600

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2678 - Pražské náplavkyProdejní místa
Přívoz Vyšehrad - loď Šemík - zastávka Podskalí


Přívoz Vyšehrad - loď Šemík - zastávka Smíchov


Turistashop - prodejna map, Bělehradská 63, Praha 2
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Blanka Špalková
Nedostupnost nálepky
Opakovaná zkušenost - o nálepce na Šemíkovi nic nevědí, v prodeji pouze známka
 
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek