Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2763 - Přírodní rezervace Království – Dub král

Přírodní rezervace s pohádkovým názvem Království chrání komplex lužních lesů v rozlehlé nivě řeky Moravy jižně od obce Grygov. V intenzivně zemědělsky využívané krajině kolem Olomouce se podařilo zachovat poměrně rozsáhlý les, který v sobě uchoval mnoho atributů původní krajiny tak, jak ji znali naši předkové. Souvisí to s tím, že zdejší les byl odpradávna vrchnostenským majetkem a jako takový byl do jisté míry chráněn před rozkouskováním a rozdílným využitím. Podle dostupných dokladů je tento lesní komplex historickým majetkem města Olomouce. První dochované záznamy o nabytí lesního majetku jsou kolem roku 1267, kdy král Přemysl Otakar II. daroval městu pozemky s lesem u Grygova. Odtud tedy pochází název lesa – Království.
V jarním období v podrostu převládají sasanka hajní, sasanka pryskyřníkovitá, křivatec žlutý či hvězdnatec zubatý. Později dominuje a lesem voní česnek medvědí. Z kriticky ohrožených obojživelníků zde žije například čolek obecný, čolek horský a rosnička zelená. Hnízdí zde přeš 63 druhů ptáků – z těch ohrožených pak krahujec obecný, krutihlav obecný nebo žluva hajní.
Zajímavostí je památný strom „Král dub“, který roste na okraji rezervace, a to hned u železniční trati a je starý 460 let. Dub je to opravdu majestátný – měří přes 30 metrů na výšku a obvod kmene má 560 centimetrů.


Informace
No.:
2763

Stát:
Česká republika

Kategorie:
(nezařazeno)

Poloha:
49.517670 17.312609

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2763 - Přírodní rezervace Království – Dub králProdejní místa
Hospůdka V podlesí, V podlesí 313, Grygov


Smíšené zboží U kapličky, Masarykova náves 79, Grygov


*) jsou označeny povinné položky
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek