Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2756 - Soukromá letecká sbírka Libořezy

V nenápadné vesničce na jihu Čech najdete něco, co by zde čekal asi málokdo – muzeum, ve kterém si můžete zblízka prohlédnout hned několik stíhacích letounů MiG a to včetně usednutí do kokpitu jednoho z nich. Toto letecké muzeum je svým rozsahem malé, ovšem s velkým srdcem...
Muzeum stíhacích letounů se nachází na zahradě jednoho ze zakladatelů a naleznete zde hned tři stroje MiG - všechny sloužily na československém nebi. První, sovětský proudový stíhací letoun MiG-15, vyrobený v roce 1953, který byl následně v roce 1967 vyřazen z provozu. Dále si můžete prohlédnout sovětský MiG-19 PM – jednalo se o první nadzvukový stíhací letoun. Těch u nás létalo jen 43 kusů, v tomto stavu se dochovaly pouze 3 kusy. Patrně největší chloubou muzea je pak sovětský stroj MiG-21, verze MF – tedy nejmodernější verze tohoto MiGu. Elektronika a hydraulika je stále funkční - sám o sobě opět raritní kus. Konkrétně tento vystavený letoun sloužil v našich končinách od roku 1963 a ve službě vydržel až do roku 2005. Dokáže dosáhnout rychlosti 2200 km/h, vystoupat do výšky 20 km a Českou republiku přeletí za 20 minut.
Při návštěvě muzea vás provede průvodce a poskytne zajímavou komentovanou prohlídku. Otevřeno je mimo letní sezónu během víkendů, o prázdninách pak každý den.


Informace
No.:
2756

Stát:
Česká republika

Poloha:
49.025761 14.932711

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2756 - Soukromá letecká sbírka LibořezyProdejní místa
Soukromá letecká sbírka Libořezy


*) jsou označeny povinné položky
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek