Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2744 - Starý Herštejn

Zřícenina Starého Herštejna stojí na jednom z vrcholů Českého Lesa, asi 16 km od Domažlic, v nadmořské výšce 878 metrů. Místo je zajímavé i zeměpisně, neboť vrchol hřebene tvoří hlavní Evropské rozvodí Labe – Dunaj.
Do dnešní doby se z hradu založeného na skalnatém hřebenu dochovaly pozůstatky valu a příkopů původně chránící níže položené předhradí, několik malých úseků obvodového zdiva skrytých v hustém porostu a především spodní část okrouhlé věže – tzv. bergfritu, stojící na jižním okraji vrcholové části hřebene. Obdobná věž stávala původně i na protější straně jádra, dochovaly se z ní však jen malé zbytky blokového zdiva pod hradním jádrem v prostoru předhradí; zřejmě následek zničení věže střelným prachem. Mezi věžemi se nacházel obytný palác, z něhož se však také dochovaly jen malé terénní náznaky.
V období socialistického Československa byl Starý Herštejn nepřístupný, protože zde stála hláska, z níž vojáci pozorovali vzdušný prostor nad státní hranicí. Od roku 2020 je věž péčí okolních obcí, byla upravena a přestavěna na rozhlednu.


Informace
No.:
2744

Stát:
Česká republika

Kategorie:
Hrady

Poloha:
49.472023 12.714142

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2744 - Starý HerštejnProdejní místa
Penzion Pohoda, Hora Sv. Václava 17, Poběžovice


Městské kulturní a informační středisko, nám. Míru 210, Poběžovice


Rekreační středisko Rybník č.p. 43, Hostouň


*) jsou označeny povinné položky
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2022 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek