Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2754 - Štola sv. Jana Evangelisty, Jiřetín pod Jedlovou

V okolí Jiřetína, na severozápadním svahu Křížové hory, byly v minulosti objeveny žilné rudy mědi, olova, cínu a stříbra, které byly těženy hned v několika štolách. První pokusy o dolování rud se uskutečnily již ve druhé polovině 15. století. V roce 1782 šlechtic Jan z Edenburka založil důlní společnost, prohloubil existující štoly a založil štolu novou – štolu sv. Jana Evangelisty, která dosahovala délky 640 metrů a navazovala na další štoly v okolí. Těžba v těchto oblastech však nebyla nikdy příliš výnosná a na její ukončení měly vliv i mor a třicetiletá válka. Doly definitivně zanikly v roce 1910.
Pro svůj nejdochovalejší stav však byla v roce 1935 štola sv. Jana Evangelisty zpřístupněna veřejnosti. Období, kdy štola sloužila jako turistická trakce, však netrvalo dlouho. V roce 1945 byl vchod do štoly zavalen trhavinou. Do uzavřeného a závaly ohroženého hornického díla se pak po mnoho let odvážili jen speleologové a zdálo se, že štola nezadržitelně spěje ke svému zániku. Překvapivě se tak však nestalo – našli se lidé, kteří štolu vyčistili, zajistili výdřevou či vyzdívkou, osvětlili, obehnali zábradlím… K opětovnému zpřístupnění tohoto starého důlního díla došlo v roce 1999. V turistické sezóně se zde provádí v hodinových intervalech, denně (kromě pondělků). Průvodce vás dovede až do poloviny hlavní chodby dlouhé 440 metrů, kde je tzv. „kaple“ s vytesaným oltářem a dřevěným křížem. Lze nahlédnout i do několika postranních chodeb – prostory jsou osvětlené, avšak úzké a chladné. Bývá zde teplota jen okolo 10 stupňů.


Informace
No.:
2754

Stát:
Česká republika

Kategorie:
Technické památky

Poloha:
50.875444 14.565076

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2754 - Štola sv. Jana Evangelisty, Jiřetín pod JedlovouProdejní místa
Informační centrum, Náměstí Jiřího 300, Jiřetín pod Jedlovou
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

René Pietschmann
René Pietschmann
TN
Nálepka dostupná v IC.
 
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek