Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2762 - Větrný mlýn Třebíč

Přestože v rámci celé České republiky existovalo větrných mlýnů holandského typu značné množství, mlýn v Třebíči – na místním vršku Kanciborek - je účelem svého využití naprosto unikátní. Mlecí technologie, poháněná větrnou energií, zde totiž od roku 1836 sloužila k drcení stromové kůry na tříslo (nezbytný prostředek při činění kůží). Místní výroba a zpracování kůží byla od středověku jedním z nejčastějších způsobů obživy Třebíčanů. K úpadku mletí třísla došlo po čtyřiceti letech provozu mlýna, když nastal rozmach parních strojů a navíc do oboru činění kůží vstoupila chemie. Na začátku 20. století zde byly zřízeny nouzové byty – mnohdy ve třech patrech kruhového mlýna s půdorysem 7,5 metru bydlely i tři rodiny. Takto byla budova využívána až do roku 1977….
Město Třebíč koncem roku 2018 rozhodlo tuto opuštěnou technickou památku opravit a následně využívat pro kulturní, historické i společenské účely. Počátkem roku 2021 již objekt přivítal první návštěvníky a větrný mlýn tak v celé své obnovené kráse opět patří k hlavním dominantám Třebíče.
V přízemí si mohou návštěvníci prohlédnout expozici koželužství s ukázkou mletí třísla a v prvním patře je možné nahlédnout do nouzového bytu, který zde dříve býval.


Informace
No.:
2762

Stát:
Česká republika

Kategorie:
Technické památky

Poloha:
49.211594 15.867382

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2762 - Větrný mlýn TřebíčProdejní místa
Větrný mlýn Třebíč


TIC Bazilika, Zámek 1, Třebíč


TIC Národní dům, Karlovo náměstí 47, Třebíč


TIC Zadní synagoga, Subakova 1/44, Třebíč


*) jsou označeny povinné položky
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek