Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2782 - Zámek Štáblovice

Zámek Štáblovice má za sebou více než pětisetletou historii, během níž zažil období prosperity i úpadku. V nedávné historii se ocitl téměř na pokraji své existence, ale nakonec se soukromému vlastníkovi podařilo tento zámek zachránit a zrekonstruovat. V roce 2021 se zámek obklopený zámeckým parkem otevřel veřejnosti. Zámek nabízí návštěvníkům jeden prohlídkový okruh zahrnující nejreprezentativnější prostory zámku. Čekání na prohlídku si lze zpříjemnit posezením v zámecké kavárně nebo procházkou v zámeckém parku. Jeho největším lákadlem je romantické loubí obepínající zámeckou zahradu na půdorysu původní francouzské zahrady. Park lze navštívit zdarma dle aktuální otevírací doby.

Památka má více než pětisetletou historii. Nejstarší vodní tvrz zde byla vystavěna kolem roku 1500 za vlády krále Vladislava Jagellonského. O sto let později se už Štáblovice pyšnily výstavním renesančním panským sídlem – obec byla součástí lenního systému olomoucké diecéze. Jádro zámku pochází z původního renesančního sídla, které bylo v 18. století upraveno v duchu baroka. Současná podoba je výsledkem stavebních prací pánů Sobků z Kornic, kteří jej nechali koncem 18. století rozšířit do dnešní velikosti a opatřit novou střechou s vížkou a hodinami. Interiéry byly dobově zařízeny nábytkem, porcelánem obrazy a exotickými předměty z Nové Guineje. Při osvobozovacích bojích v roce 1945 byl zámek poškozen a po opravě sloužil pro potřeby obce. Současný majitel koupil zámek v roce 2001 ve stavu vyžadujícím bezodkladnou rekonstrukci. Ta byla ještě téhož roku zahájena a zabrala dlouhých dvacet let!


Informace
No.:
2782

Stát:
Česká republika

Kategorie:
Zámky

Poloha:
49.879358 17.818000

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2782 - Zámek Štáblovice



Prodejní místa
Zámek Štáblovice - Caffé Lescourant a recepce






*) jsou označeny povinné položky
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek