Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2394 - Žítková, Bílé Karpaty

Vesnička Žítková se nachází v Bílých Karpatech, na pomezí Moravy a Slovenska. V jejím okolí se nachází několik přírodních rezervací, které jsou propojené naučnými stezkami – NS Moravské Kopanice a NS Okolo Hrozenkova. Najdeme zde několik druhů endemických živočichů a mokřady, na kterých rostou vzácné a zákonem chráněné rostliny.
Vesničce Žítkové se občas říká „bohem zapomenutá“ – čas a život zde plynul tak pomalu, že se zde robotovalo ještě padesát let po oficiálním zrušení roboty. V tomto zvláštním kraji se prý odjakživa rodily ženy s nadpřirozenými schopnostmi, tzv. „žítkovské bohyně“. Byly známé svými léčitelskými a věšteckými schopnostmi, lidé se na ně obraceli se všemožnými problémy – od nemocného dobytka po nešťastnou lásku. Poslední žena, která vynikala v tomto umění, byla Irma Gabrhelová. Zemřela až v roce 2001 ve věku devadesáti sedmi let. V obci se nachází její dům, který je možné po domluvě s majitelem navštívit. Téma bohyň ze zdejšího prostředí úchvatně zachytila Kateřina Tučkové ve své knize „Žítkovské bohyně“ – stojí za přečtení.

https://www.zitkova.cz/
https://www.chalupazitkova.cz/muzeum/


Informace
No.:
2394

Stát:
Česká republika

Kategorie:
Bílé karpaty

Poloha:
48.980254 17.880233

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2394 - Žítková, Bílé KarpatyProdejní místa
Obec Žítková č. 161


*) jsou označeny povinné položky
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek