Turistické známky
Klub českých turistů logo


Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.


 

No. 2742 - Zlatý vrch - Kamenné varhany - Lužické hory

V západní části Lužických hor, přibližně čtyři kilometry od města Česká Kamenice, se nachází čedičový kopec Zlatý vrch. Jedná se o typický přírodní fenomén krajiny se sopečnou minulostí – vznikl erozí svrchnokřídového pískovcového souvrství a je složen ze dvou částí. Spodní část je odkryta lomem a tvoří ji čedičové sloupce místy až 30 metrů vysoké. V horní části je uložení sloupců vertikální, jejich sklon se směrem dolů zmenšuje až nabývají podoby vějíře.
Tato výjimečná lokalita je známá už z přelomu 19. a 20. století, kdy byly při těžbě čediče odhaleny sloupce neobvyklé délky a dokonalého vyvinutí. Čedičové sloupce dosahovaly mnohdy až šestimetrových rozměrů a byly údajně použity i při stavbě mořských hrází v Nizozemí.
Poprvé byl Zlatý vrch chráněn podle říšskoněmeckého zákona již v roce 1940. Po válce byla těžba čediče obnovena a pokračovalo se s ní až do poloviny 60. let. Chráněnou přírodní památkou se stal až roku 1964. Těžba definitivně ustala až v roce 1973, kdy byla odkryta celá - dnes obdivovaná - stěna z čedičových sloupů.
Varhany na Zlatém vrchu jsou až 2,5 krát delší než na populárnější Panské skále u Kamenického Šenova. Jejich svahy pokrývá řídký bukový les, jehož stáří se odhaduje přibližně na 120 let. V nejbližším okolí se vyskytuje odhadem více než 70 druhů rostlin, z těch chráněných např. bažanka vytrvalá, samorostlík klasnatý nebo mařinka vonná.


Informace
No.:
2742

Stát:
Česká republika

Kategorie:
Lužické hory

Poloha:
50.821672 14.465119

Obrázek č. 1, Turistické známky, No. 2742 - Zlatý vrch - Kamenné varhany - Lužické horyProdejní místa
Informační centrum, Chřibská 21, Chřibská


Informační centrum, nám. Míru 122, Česká Kamenice
Přidat příspěvek*) jsou označeny povinné položky

Milan Eliáš
TZ + TN
v IC je k dostání několik druhů TN i TZ, k dispozici jsou i 4 druhy razítek. Obsluha velmi ochotná - vzorné infocentru, které se vidí málokde.
 
René Pietschmann
René Pietschmann
TN
Nálepka dostupná v IC Chřibská.
 
© TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. 1999 - 2024 All right reserved Gappa - tvorba webových stránek